• مشهد_میدان جانباز_مجتمع تجاری اداری پاژ_ساختمان اداری2_واحد1003

تماس با ما

051-37057053

ایمیل

info@karnodesign.com

ساعات کاری

شنبه تا چهارشنبه 8 تا 15

اهمیت نمای ساختمان در معماری

اهمیت نمای ساختمان در معماری

اهمیت نمای ساختمان در معماری

نمای ساختمان به یک ضلع، معمولاً ضلع جلویی سازه‌ی ساختمان اشاره دارد. این یکی از جدایی‌ناپذیرترین قطعات در طراحی کلی سازه است؛ زیرا شخصیت منحصر به فردی را به آن اضافه می‌کند. نمای ساختمان می‌تواند چندین شکل و اندازه داشته باشد. در واقع یکی از آن قطعات، سازه‌ای است که به معمار این امکان را می‌دهد که تجربه کند و استعداد خود را به نمایش بگذارد و خلاقیت‌های خود را زنده کند.

هرازگاهی مردم، نما را با ساختمان‌های قدیمی‌تر یا ساختمان‌های معتبر مرتبط می‌دانند، اما امروزه هر ساختمانی می‌تواند نمای قابل تشخیصی ایجاد کند. علاوه بر آن، مردم حتی یک نما را با چیزی پیوند می‌دهند که فقط به فاکتور زیبایی‌شناختی ساختار ساختمان می‌افزاید.

اهمیت نمای ساختمان در معماری:

نماها چهره‌ی یک ساختمان هستند و این قسمت از پوشش ساختمان چندین هدف را انجام می‌دهد. بیایید در مورد برجسته‌ترین آن‌ها بخوانید.

نمای ساختمان به ساختمان شخصیت می‌دهد:

نمای ساختمان فرصتی برای تأکید بر طراحی است. تعداد ‘n’ ساختمان‌هایی وجود دارد که به طرح‌های استاندارد رضایت می‌دهند و کاملاً با مقررات سازه‌ای مطابقت دارند، اما همیشه فاقد هویت و شخصیت هستند. کار کردن روی نما می‌تواند نقش بزرگی را در این امر ایفا کند. درنهایت نما منجر خواهد شد تا ساختار ساختمان جذاب شود.

نما، نقش اساسی در بهره وری انرژی ایفا می‌کند:

نما علاوه بر زیبایی شناختی، نقشی محوری در بهره‌وری انرژی و پیوند دادن نمای بیرونی به فضای داخلی ساختمان دارد. نما می‌تواند به طور قابل توجهی به کاهش قبوض انرژی کمک کند. ممکن است فکر کنید که چگونه یک نما، بهره‌ی خورشیدی را به حداقل می‌رساند یا که به نوبه‌ی خود، بارهای خنک کننده‌ی ساختمان را کاهش می‌دهد و در پایان منجر به حداقل قبض انرژی می‌شود. ما در مقالات آینده، می‌توانیم اطلاعات کامل‌تری را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

نما، سپری در برابر عناصر طبیعی:

یک نما از ساکنین در برابر باد و باران و حرارت و رطوبت شدید محافظت می‌کند. نماها به دلیل مقاومت در برابر دما، هوا و خوردگی که طی چندین دهه یک ویژگی ارزشمند است، بسیار محبوب هستند.

نما، تهویه‌ی طبیعی را تضمین می‌کند:

نما در اصل پوسته‌ی بیرونی ساختمان است و محافظت ارائه شده توسط پوسته‌ی خارجی و تهویه‌ی طبیعی را تأیید می‌کند. این امر از طریق روش‌های مختلفی مانند: جنبه‌های طراحی، پوسته‌های حفره‌ای و پنجره‌های مکانیزه به دست می‌آید. همچنین، نما تضمین می‌کند که آسایش سرنشینان در شرایط آب و هوایی سخت مانند: باد، باران و برف به خطر نیفتد.

نمای ساختمان

نما، عایق صوتی را فراهم می‌کند:

یک پوسته‌ی خارجی نما که به خوبی طراحی شده است، در مقایسه با نمای ساختمان‌های معمولی، راحتی صوتی بالایی را برای ساکنان خود فراهم می‌کند. راحتی صوتی به هیچ وجه تهویه مورد نیاز، تبادل هوا و ارتباط بصری با بیرون را به خطر نمی‌اندازد.

نما، راحتی را ارائه می‌دهد و بهره‌وری را افزایش می‌دهد:

یک سیستم نمای ساختمان با طراحی موفقیت آمیز به ساکنین این امکان را می‌دهد که نفوذ نور را با چندین روش مانند: لوورها یا دستگاه‌های سایه بان تنظیم کنند. علاوه بر این، امکان تنظیم حرکت هوا و دما را با پنجره‌های قابل اجرا فراهم می‌کند که سطح راحتی کلی ساختمان را افزایش می‌دهد. وقتی سطح راحتی به اوج می‌رسد، بهره‌وری بهتر کار کاملاً مشهود است.

انتخاب نمای ساختمان مناسب:

انجام درست ساخت نما بسیار مهم است، زیرا می‌تواند به طور قابل توجهی بر روشنایی، گرمایش و تهویه‌ی سازه تأثیر بگذارد. در حالی که فاکتورهای زیادی وجود دارد که در نمای ساختمان باید در نظر گرفته شود، یکی از دلهره‌آورترین آن‌ها انتخاب مصالح مناسب است. همچنین، تصمیم شما در مورد متریال نمای مناسب باید پس از در نظر گرفتن طیف وسیعی از عوامل مانند:

 • مقاومت آب
 • بهره وری انرژی
 • زیبایی شناسی و بافت
 • تطبیق پذیری
 • سازگار با محیط زیست
 • دوام
 • هزینه

صورت گیرد.

انواع مختلف نمای ساختمان:

اکنون می‌توانید در این قسمت از زیر عنوان، با انواع مختلف نمای ساختمان آشنا شوید.

نماهای آجری:

نمای آجری یکی از نماهایی است که از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرح‌های نمای آجری متنوع می‌باشد؛ زیرا آجرها از انواع وسیعی برخوردارند.

آجرکاری ساختمان می‌تواند طراحی و یا تزئینی باشد. در هر صورت زیبا خواهد بود. انواع آجر می‌تواند آجر نما نسوز، آجر نما چوب، آجر دکوراسیون داخلی، آجر نما سفید، آجر نما قرمز، مقوا، تزئینی، کف فرش، روستایی یا غیره باشد.

امروزه از سیستم نمای خشک نیز برای نماهای آجری استفاده می‌شود. البته، در این روش، از ملات برای اتصال آجرها استفاده نمی‌شود. برای اتصال آجرهای مورد استفاده در این سیستم از تجهیزات فلزی مانند: ریل استفاده می‌گردد.

به یاد داشته باشید که:

 • آجر به عنوان عایق حرارتی و برودتی ساختمان عمل می‌کند.
 • تنوع رنگ و ثبات دارد.
 • ایجاد حس نوستالژی در فضای شهری را ایجاد می‌نماید.

قیمت متریال اجرای نماهای سیمانی نسبت به سایر نماها کمتر است. سرعت اجرای این نما بالا بوده و در کم‌ترین زمان ممکن روی سطح خارجی ساختمان اجرا می‌شود.

نمای سیمانی:

نمای سیمانی از مقاومت لازم در برابر آتش برخوردار می‌باشد و از پخش شدن آن در مواقع آتش‌سوزی جلوگیری می‌کند.

در ساخت نمای سیمانی ساختمان از سیمان سفید یا سیمان رنگی استفاده می‌شود و شست‌وشوی نمای سیمانی امری ابتدایی است.

بنابراین، به طور کلی، نمای سیمانی:

 • باعث صرفه جویی در پول می‌شود.
 • سرعت اجرای آن نیز بالا است.
 • اگر به اندازه‌ی کافی پوشش داده شود، در برابر شرایط نامطلوب بسیار مقاوم است.
نمای ساختمان

نمای ساختمان سنگی:

نمای سنگی یکی از نماهای لوکسی است که سالیان دراز در برابر باد، باران، برف، نور خورشید و گرد و غبار دوام می‌آورد.

نمای ساختمان سنگی از نمای کلاسیک از مرمر، تراورتن و گرانیت انتخاب می‌شود و هر کدام از ویژگی‌های منحصر خود برخوردار هستند. قیمت سنگ نما در مقایسه با سایر مصالح به کار رفته در نما بالاتر است. در صورت نیاز می‌توان نماهای سنگی را ترمیم کرد و هر از چند گاهی آن را شست‌وشو داد.

مزایای نماهای سنگی:

 • رنگ طبیعی و جذب گرد و غبار در این نوع نما دیده می‌شود.
 • در برابر رطوبت مقاوم است.
 • رنگ و متریال متنوعی دارد.
 • اجرای آن سریع و آسان می‌باشد.

نمای ساختمان‌های شیشه‌ای:

نمای شیشه‌ای ساختمان یکی از مطبوع‌ترین نماهای ساختمان در تمامی ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری می‌باشد.

معمولاً در نمای شیشه‌ای از شیشه سکوریت یا شیشه رفلکس استفاده می‌شود که نقش اساسی در تأمین نور فضای داخلی دارد. علاوه بر زیبایی، نور و گرمای لازم را به دلیل عبور نور برای ساختمان تأمین می‌کند. نمای شیشه‌ای ممکن است به مرور زمان به دلیل جذب کثیفی و گرد و غبار کدر شود. بنابراین، شست‌وشوی نمای شیشه‌ای باید هر چند وقت یکبار انجام شود.

استفاده از این متریال در محوطه سازی، نمای یکپارچه از نمای بیرون را برای ساکنین داخل فراهم می‌کند. از دید ناظران شهری احساس سبکی و ظرافت را نیز در ساختمان ایجاد می‌نماید.

سخن آخر:

امید است که از این مقاله لذت برده باشید. ما در به‌روزرسانی‌های آینده اطلاعات بیشتری از نماهای ساختمان را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم. شما می‌توانید برای اجرای نمای ساختمان خود با گروه معماری و طراحی کارنو دیزاین در ارتباط باشید. لطفاً نظرات، انتقادات، سؤالات و پیشنهادات خود را با ما در قسمت دیدگاه این محتوا به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات ما


آشنایی با دکوراسیون داخلی منزل
 • 17
 • ژانویه
 • آشنایی با دکوراسیون داخلی منزل

  شرکت فنی و مهندسی کارنو دیزاین در این مقاله قصد دارد که به مبحث دکوراسیون داخلی منزل بپردازد. امروزه دکوراسیون داخلی منازل ...

  آشنایی با دیزاین داخلی خانه
 • 31
 • ژانویه
 • آشنایی با دیزاین داخلی خانه

  دیزاین داخلی خانه می‌تواند یک فرآیند فوق‌العاده سرگرم‌کننده باشد، اما می‌تواند یک فرآیند دلهره‌آور نیز باشد. به هر حال، تصمیمات زیادی برای ...

  شیشه هوشمند چیست
 • 3
 • فوریه
 • شیشه هوشمند چیست

  همان‌طور که می‌دانید امروزه به علت پیشرفت فناوری ما شاهد هوشمند سازی در اغلب امور هستیم. از جمله: هوشمند سازی ساختمان‌ها، هوشمند ...

  روش هایی برای طراحی منزل با چوب
 • 14
 • فوریه
 • روش هایی برای طراحی منزل با چوب

  اگر خانه‌تان را ساخته‌اید و نمی‌دانید که چه چیزی می‌توانید به آن بدهید، وقت آن است که به ایده‌های طراحی منزل با ...

  ارتباط با ما


  شماره تماس

  989158900714+

  ادرس

  مشهد: میدان جانباز، مجتمع تجاری اداری پاژ، ساختمان اداری 2، طبقه دهم، واحد 1003

  پست الکترونیک

  info@karnodesign.com

  برچسب ها